Zespoł Szkół w Męcinie propaguje pomaganie

21.03.2017
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Słowa św. Jana Pawła II, wygłoszone prawie czterdzieści lat temu, wciąż pozostają aktualne. Wszechobecny konsumpcjonizm oraz coraz szybsze tempo życia sprawiają, że często nie pamiętamy o ludziach potrzebujących pomocy. Zdarza się, że w gorączce przedświątecznych zakupów zapominamy, że o wartości drugiego człowieka nie decyduje grubość portfela, lecz umiejętność otwarcia swojego serca na bliźniego.
Przesłanie Ojca Świętego od lat wcielają w życie uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Męcinie. Słowa Patrona uczynili mottem wielu podjętych działań. Z inicjatywy Dyrektor Marii Lupy rokrocznie organizowane są różnego rodzaju akcje charytatywne. Bieżący rok szkolny w Zespole Szkół w Męcinie rozpoczął się akcją „Bucik dla Czarnego Brata”. Natomiast przed Świętami Bożego Narodzenia po raz kolejny już zorganizowano akcję pod hasłem „Świąteczna Paczka”. Uczniowie, podobnie jak w poprzednich latach, pokazali, że są niezwykle hojni i los najuboższych nie jest im obojętny. Niektóre klasy zgromadziły tak wiele produktów, że ze swoich darów musiały zrobić nawet po dwie paczki. Prezenty, wraz z okolicznościową kartką z życzeniami, zostały przekazane najbardziej potrzebującym w parafii. Z kolei przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Męcinie postanowili wspomóc misję ks. Stanisława Worwy, który wielokrotnie odwiedzał ich szkołę. W czasie spotkań z młodzieżą nie tylko dzielił się swoimi doświadczeniami i wrażeniami, ale uświadamiał także skalę potrzeb  afrykańskiej ludności, borykającej się ze skrajnym niedostatkiem we wszystkich dziedzinach życia. W myśl słów: „Każdy gest, nawet ten najdrobniejszy zmienia świat, czyjś świat”, wychowankowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję. Ogromna ilość zebranych przyborów szkolnych, odzieży, a także sprzętu sportowego i gier edukacyjnych niewątpliwie potwierdziła, że młodzi ludzie mają wielkie serca i chętnie pomagają swoim afrykańskim rówieśnikom.

Poprzez organizowanie różnego rodzaju akcji charytatywnych  uczniowie przekonują się, że warto pomagać – zyskują na tym nie tylko potrzebujący, ale przede młodzi ludzie, którzy odkrywają w sobie radość dzielenia się. Pamiętajmy, że “kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.”