Wolontariuszki z Zespołu Szkół nr 1 w Starej Wsi z wizytą w szpitalu w Prokocimiu

27.03.2017
W niedzielne popołudnie 19 marca 2017 r. wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi, odwiedziły młodszych i starszych pacjentów przebywających na Oddziale Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu. Na tym oddziale hospitalizowane są dzieci z całego kraju, które borykają się z bardzo ciężkimi schorzeniami kardiologicznymi. Przekrój wiekowy pacjentów jest bardzo szeroki – od noworodków po 18-latków.

Przed planowanymi odwiedzinami pacjentów w Prokocimiu wolontariusze zorganizowali na terenie szkoły akcję charytatywną pod hasłem „SERDUSZKO”, która polegała na zbiórce przedmiotów, takich jak: zabawki, gry i kocki, puzzle, kolorowanki, książeczki oraz różne artykuły szkolne. Ponadto za pieniądze zebrane podczas szkolnego charytatywnego kiermaszu słodkich babeczek muffinek zakupiono dwie wagi niemowlęce oraz zabawki edukacyjne. Do  akcji „SERDUSZKO” z wielkim entuzjazmem włączyła się cała społeczność szkolna oraz rodzice.

Wszystkie podarowane i zakupione rzeczy wolontariusze zapakowali do ozdobnych pudełek. Do szpitala pojechała grupa siedmiu wolontariuszek: Marta Kędroń, Kasia Kędroń, Aneta Duda, Natalia Ślazyk, Izabela Trojanowska, Magdalena Młynarczyk i Ola Talarczyk, które reprezentowały naszą szkołę, a także opiekujące się nimi nauczycielki Jolanta Kordeczka i  Magdalena Cepielik.
Wizyta w szpitalu rozpoczęła się od bardzo sympatycznego przywitania przez doktora Zbigniewa Kordona, zespół pielęgniarek oraz rodziców i pacjentów. Uczestniczki akcji na ręce pracowników oddziału, przekazały słodki serduszkowy torcik, a dla dzieci prezenty, które  mamy nadzieję, choć trochę umilą im dłużący się czas spędzany w szpitalu. Następnie wolontariuszki miały możliwość odwiedzenia sal, w których przebywali chorzy. W trakcie odwiedzin dziewczynki częstowały wszystkich pysznymi muffinkami oraz  rozdawały upominki  najmłodszym pacjentom.

Część dzieci i młodzieży mogła na chwilę opuścić swoje łóżka i udać się na szpitalny hol, gdzie wspólnie z wolontariuszkami radośnie spędzały czas tańcząc, śpiewając piosenki i słuchając czytanych wierszy.

Odwiedzając pacjentów na Oddziale Kardiologii uczestniczki akcji chciały dostarczyć im odrobinę radości, przegonić przygnębienie i oderwać na krótką chwilę od smutnej szpitalnej rzeczywistości. Spotkanie było cennym doświadczeniem, lekcją empatii i wrażliwości na drugiego człowieka dotkniętego ciężką chorobą. Owocem  wizyty jest także refleksja, iż na co dzień zdrowy człowiek nie docenia tego, że może bez przeszkód chodzić do pracy, szkoły i robić wszystkie inne zwyczajne rzeczy. Dopiero kiedy doświadczy choroby innych lub swojej, zaczyna dostrzegać, jak ogromne znaczenie ma zdrowie.