Pomoc dla rolników – premie na restrukturyzacje lub rozpoczęcie działalności gospodarczej

10.03.2017
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o naborze wniosków do działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020:
- Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej –  od 13 marca do 11 kwietnia 2017 r.
- Restrukturyzacja małych gospodarstw – od 30 marca do 28 kwietnia 2017

O premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej będą mogli ubiegać się  rolnicy, domownicy oraz małżonkowie rolnika, którzy podlegają ubezpieczeniu KRUS, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Wsparcie może być przyznane również tym, którzy korzystają z „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”. Gospodarstwo rolne, w którym pracuje rolnik nie może mieć jednak wielkości ekonomicznej większej niż 15 000 euro. Do wniosku trzeba będzie dołączyć biznesplan, zakładający stworzenie przynajmniej jednego miejsca pracy (może to być również miejsce pracy dla zakładającego działalność, choć inwestycje, zakładające stworzenie większej liczby miejsc pracy będą mieć większe szanse na pozytywną decyzję). Rejestracja pozarolniczej działalności gospodarczej musi nastąpić nie później niż w dniu wypłaty II raty premii, a beneficjent będzie musiał przejść z KRUS do ZUS.
Każdy wniosek zostanie poddany ocenie punktowej, która zdecyduje o kolejności przyznawania pomocy w poszczególnych województwach. Punkty można otrzymać m.in. gdy wnioskodawca ma nie więcej niż 40 lat. Pod uwagę będzie też brana skala bezrobocia w powiecie, w którym realizowane będzie przedsięwzięcie, wykształcenie wnioskodawcy oraz to,  czy podjęta działalność gospodarcza będzie innowacyjna. Beneficjent w ramach pomocy otrzyma 100 tys. zł, wypłacane w dwóch ratach odpowiednio 80 % i 20 % po realizacji biznesplanu. Przynajmniej 70 tys. zł trzeba wydać na inwestycje w środki trwałe.

Natomiast od 30 marca do 28 kwietnia 2017 r. przyjmowane będą wnioski o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw. Pomoc przyznawana będzie w formie premii w wysokości 60 tys. zł. O wsparcie może ubiegać się rolnik, którego gospodarstwo ma wielkość ekonomiczną mniejszą niż10 tys. euro i który ubezpieczony jest w KRUS. Działanie to skierowane jest do osób, które zdecydują się na rozwój swojego gospodarstwa i przeprowadzą w nim zmiany, dzięki którym stanie się ono bardziej rentowne i konkurencyjne. Pieniądze będą wypłacane w dwóch ratach - najpierw 80 proc. premii, a kolejne 20 proc.  Po zrealizowaniu założonych w biznesplanie inwestycji. Rolnik na restrukturyzację swojego gospodarstwa będzie miał 3 lata. W tym czasie wielkość ekonomiczna gospodarstwa powinna wzrosnąć do co najmniej 10 tys. euro oraz o co najmniej 20 proc. w stosunku do wielkości z roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy.

Wnioski należy składać w oddziale regionalnym ARiMR. Każdy wniosek zostanie poddany ocenie. Na podstawie przyznanych punktów ustalona zostanie kolejność przysługiwania pomocy. Pod uwagę będą brane m.in.: docelowa wielkość gospodarstwa, kwalifikacje zawodowe, rodzaj planowanej produkcji, wiek wnioskodawcy.

Szczegółowe informacje na stronie www.arimr.gov.pl oraz w Punktach Informacyjnych w biurach powiatowych ARiMR.

Liczba wyświetleń: 2093