A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

I Gminny Konkurs Recytatorski: Poezja to MY. Jan Brzechwa – Czarodziej Słowa

13.03.2017
W Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi, w piątkowe przedpołudnie 10 marca 2017 r., odbył się I Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem Poezja to MY. Jan Brzechwa – Czarodziej Słowa. Konkurs został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Limanowa i Rady Rodziców przy ZS Nr 1 w Starej Wsi. Sponsorami I Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezja to MY. Jan Brzechwa – Czarodziej Słowa, byli: Gmina Limanowa, Bank Spółdzielczy w Limanowej, Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej, Rada Rodziców przy ZS Nr w Starej Wsi, Radny Gminy Limanowa pan Józef Mąka.

Pierwsza edycja konkursu została poświęcona niezwykłej postaci Jana Brzechwy, który nie bez powodu nazywany jest profesorem serdecznego uśmiechu, poetą dziecięcej radości, czarodziejem słowa. Jego bogata i różnorodna twórczość jest skarbnicą wiedzy o życiu, ludziach i ich charakterach oraz źródłem wskazówek dotyczących naszego postępowania. Celem konkursu było poszerzanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie zdolności recytatorskich i upowszechnienie kultury żywego słowa wśród uczniów, a także przybliżenie im sylwetki Jana Brzechwy oraz zachęcenie do poznawania jego twórczości.
Uroczystego rozpoczęcia konkursu dokonała dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Starej Wsi  Halina Mąka, która podkreśliła ważną rolę poezji w życiu każdego człowieka. Mówiła, że dzięki niej możemy nauczyć się czytać między wierszami, a ta umiejętność pozwala nam poszerzać horyzonty tego, jak postrzegamy świat, uwrażliwia nas na niego oraz uczy kreatywności.
Konkurs cieszył się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży z terenu Gminy Limanowa. Do rywalizacji przystąpiło 45 uczniów z oddziałów przedszkolnych, szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Uczestnicy recytowali znane i mniej znane  utwory Jana Brzechwy.
Uczniowie występowali w następujących kategoriach wiekowych:
  • Kategoria I – uczniowie klas 0 - I szkoły podstawowej,
  • Kategoria II – uczniowie klas II - III szkoły podstawowej,
  • Kategoria III – uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej,
  • Kategoria IV - uczniowie klas gimnazjalnych.
Do oceny recytacji uczestników konkursu i wyłonienia zwycięzców powołano jury w składzie: Przewodnicząca Jury Konkursu  -  Joanna Michalik, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej oraz Krystyna Trzupek, dziennikarka, redaktor Tygodnika Ziemia Limanowska - lokalnego dodatku do Gazety Krakowskiej i Agata Król, logopeda z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Limanowej.

Prezentowane utwory oceniane były pod względem następujących kryteriów: dobór repertuaru, opanowanie pamięciowe tekstu, interpretacja tekstu i ogólne wrażenie artystyczne. Poziom konkursu był bardzo wysoki, jury miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszyscy uczniowie zaprezentowali się od jak najlepszej strony. Uczestnicy czarowali jury sztuką recytacji, temperamentem i fenomenalną pamięcią.
 
Przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
Kategoria I: klasy 0 – I szkoły podstawowej
I MIEJSCE  Mateusz Boczoń (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Zygmunta Krasińskiego w  Siekierczynie)
II MIEJSCE  Łukasz Gądek (Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Kaninie)
III MIEJSCE  Fryderyk Pachut  (Zespół Szkół im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi)
WYRÓŻNIENIA   Filip Janik (Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie)
Zuzanna Urbaniak  (Zespół Szkół im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej)
Filip Postrożny  (Zespół Szkół Nr 1 w Starej Wsi)

 
Kategoria II: klasy II – III szkoły podstawowej
 I MIEJSCE Julita Woźniak (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Męcinie)
II MIEJSCE Szymon Hybel (Zespół Szkół Nr 1 w Starej Wsi)
III MIEJSCE Bartosz Zaręba (Zespół Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie)
WYRÓŻNIENIA Anna Ładoś (Zespół Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce)
                       Milena Dudek (Szkoła Podstawowa w Młynnem)
                       Joanna Bargieł  (Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Kaninie)

 
Kategoria III: klasy IV – VI szkoły podstawowej
I MIEJSCE Agnieszka Nowak (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Męcinie)
II MIEJSCE Mateusz Radzięta (Zespół Szkół im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej)
III MIEJSCE  Dominika Wiewióra (Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie)
WYRÓŻNIENIE  Malwina Rosiek (Zespół Szkół Nr 1 w Starej Wsi)

 
Kategoria IV: klasy I – III gimnazjum
I MIEJSCE  Mateusz Gądek (Zespół Szkół im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej)
II MIEJSCE Joanna Szubryt (Zespół Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce)
III MIEJSCE Martyna Kędroń (Zespół Szkół im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi)
WYRÓŻNIENIE Sandra Duplak (Zespól Szkół im. Władysława Reymonta w Pasierbcu)

 
Laureaci I Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezja to MY. Jan Brzechwa – Czarodziej Słowa, otrzymali z rąk Mariana Mąki - zastępcy Wójta Gminy Limanowa oraz Haliny Mąka - dyrektor ZS Nr 1 w Starej Wsi nagrody książkowe i rzeczowe, a także pamiątkowe dyplomy. Nagrody dla laureatów zostały ufundowane przez Gminę Limanowa i Miejska Bibliotekę Publiczną w Limanowej. Pozostałym uczestnikom konkursu wręczone zostały nagrody pocieszenia oraz pamiątkowe dyplomy.


Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Nr 1 w Starej Wsi, a za jego przygotowanie odpowiedzialne były nauczycielki Agnieszka Pałka, Magdalena Cepielik oraz Iwona Koczanowicz.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania uczestnikom konkursu i ich opiekunom za pracę włożoną w przygotowanie uczniów do występów i udział w konkursie, szanownemu Jury Konkursu za ciężką pracę uwieńczoną trafnymi wyborami, a także Sponsorom za nieocenione wsparcie finansowe.

Gratulujemy zwycięzcom I edycji konkursu i życzymy dalszych sukcesów!


Liczba wyświetleń: 1264
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30