Eko-Kompania edukuje w Szkole Podstawowej w Nowym Rybiu

29.03.2017
Pierwszy dzień wiosny w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu wiązał się dotychczas z radością poszukiwania oznak nadchodzących zmian w przyrodzie, z pierwszymi wiosennymi spacerami jak również z dobrym humorem wynikającym z rosnącej temperatury i możliwości realizacji zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu. Jednak w tym roku pierwszy dzień wiosny w Szkole w Nowym Rybiu świętowano w sposób odmienny. Eko – Kompania, czyli uczniowie uczestniczący w projekcie „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady” pod przewodnictwem  Małgorzaty Dudek przygotowali szkolny apel, gdzie zaprezentowali wyniki swojej kilkumiesięcznej pracy.

Czy wiesz, że porzucona w lesie butelka rozkłada się aż 2000 lat? Eko-Kompania przeprowadziła ankietę wśród uczniów klas II – VI  dotyczącą wiedzy na temat czasu rozkładu w ziemi poszczególnych surowców. Ku radości pracowników szkoły, okazało się, że uczniowie w większości przypadków zdają sobie sprawę jak dużo czasu potrzeba, aby wyrzucone na śmietnik odpady uległy degradacji. Członkowie Eko-Kompani przygotowali również galerię prac plastycznych wykonanych z surowców wtórnych. Wśród prac znalazły się zabawki, przedmioty codziennego użytku, a nawet biżuteria! Eko-Kompania zwróciła również uwagę na recykling odpadów elektrycznych i elektronicznych. Uczniowie wraz z opiekunem przygotowali prezentację, która była odpowiedzią na pytanie, dlaczego recykling tego typu sprzętu jest tak ważny. Uczniowie biorący udział w projekcie w trakcie zajęć stworzyli plakaty prezentujące przedmioty, zużyty sprzęt lub opakowania, które nadają się do ponownego wykorzystania.

Realizując działania projektu dowiedzieli się również jak wygląda proces recyklingu w wyspecjalizowanych zakładach. Praca w projekcie to nie tylko duża dawka wiedzy, jak również możliwość pracy zespołowej. Na zakończenie wiosennego święta uczniowie przedstawili scenkę na wzór „Familiady”, przypominając jakie zmiany w przyrodzie zachodzą wiosną. Wszyscy mieli okazje przypomnieć sobie, m.in. jakie gatunki ptaków powracają do nas po długiej zimie oraz jakie kwiaty zakwitają najwcześniej.

Jak twierdzi Małgorzata Dudek - szkoła powinna uczyć szacunku dla przyrody i jej piękna m.in. poprzez edukację ekologiczną. Uświadamianie jak ważna jest ochrona i zapobieganie dewastacji środowiska pozwoli na zbudowanie w przyszłości społeczeństwa odpowiedzialnego za losy otaczającej nas przyrody.