Tydzień Języków Obcych w Zespole Szkół w Pisarzowej – już po raz piąty!

10.01.2017
              “Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposobu myślenia o rzeczach,” – napisała kiedyś słynna amerykańska dziennikarka i publicystka Flora Lewis.
              Zespół Szkół w Pisarzowej również stara się  pokazać inny sposób myślenia o rzeczach w języku obcym i w związku z tym już po raz piaty został organizatorem Tygodnia Języków Obcych, w którym czynny udział wzięła większość uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.Uroczystego otwarcia Tygodnia Języków Obcych dokonała 16 grudnia Dyrektor Magdalena Strzebońska poprzez symboliczne przecięcie wstęgi, natomiast uczniowie klasy szóstej przygotowali z tej okazji przedstawienie pt. ”Hamlet” w języku angielskim.

Dla każdego etapu edukacyjnego zostało zorganizowanych wiele atrakcji. Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wzięli udział w grach i zabawach  w języku angielskim oraz wspólnie odśpiewali kolędę  „We wish you a Merry Christmas’’.Kartki świąteczne, które przyozdobiły szkolny hol i salę językową, przygotowali  w języku niemieckim uczniowie klasy I  gimnazjum, a w języku angielskim - uczniowie klas 4, 5 i 6 szkoły podstawowej. Uczniowie gimnazjum mieli okazję wykazać się swoją wiedzą w wielu konkursach i wziąć udział w „Maratonie Klas” z języka niemieckiego, który składał się z trzech konkurencji i w każdej z nich klasa mogła uzyskać 2, 4, 6, 8 lub 10 punktów.
Konkurencja I - Wykonanie kolędy w języku niemieckim
Konkurencja II - „Biegające dyktando”- po sześciu przedstawicieli z każdej klasy gimnazjalnej, ustawionych w rzędzie, miało za zadanie poprawnie przedyktować jak największą liczbę słówek w języku niemieckim. Członkowie grup podbiegali pojedynczo do wyznaczonych miejsc. Wybierali słówko z listy i dyktowali  innej osobie z zespołu, która zapisywała je na kartce.

Konkurencja III - Łamańce językowe - zadanie konkursowe polegało na poprawnym wyrecytowaniu lub odczytaniu z kartki wylosowanego łamańca językowego.

Ponadto wszyscy uczniowie mieli możliwość nauczyć się tańca szkockiego, podziwiać  znane  osobistości z krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych  w Szkolnym Muzeum Figur Woskowych, poznać przysłowia angielskie oraz uczestniczyć w ciekawych grach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Na szkolnych korytarzach można było spotkać św. Mikołaja wraz z pomocnikiem Knechtem Ruprechtem i otrzymać od niego drobny upominek.

We współpracy z Samorządem Uczniowskim 22 grudnia odbyło się wspólne kolędowanie w języku polskim, angielskim oraz niemieckim.

Organizatorzy Tygodnia Języków Obcych – Klaudia Biedrońska, Małgorzata Czepiel i Katarzyna Mróz dziękują wszystkim za współpracę.