Nabór kandydatów na ławników

24.06.2003

Rada Gminy Limanowa działając na podstawie art.. 160 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) ogłasza nabór na ławników do sądów powszechnych w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Nowym Sączu tj. do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu oraz Sądu Rejonowego w Limanowej w tym do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Rada Gminy Limanowa najpóźniej do końca października dokona wyboru:

1. do Sądu Rejonowego w Limanowej - 11 ławników, w tym 3 ławników do Sądu Pracy,
  2. do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu - 1 ławnika.

Kandydatów na ławników zgłaszają radom gmin prezesi sądów, stowarzyszenia, organizacje i związki zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, oraz co najmniej dwudziestu pięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na danym terenie w terminie do dnia 31 lipca 2003 r.
Kandydatów na ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych zgłaszają w równej liczbie terenowe organy administracji rządowej, związki zawodowe oraz organizacje pracodawców.

Ławnikiem może być wybrany ten, kto:

1. posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
  2. jest nieskazitelnego charakteru,
  3. ukończył 30 lat,
  4. jest zatrudniony lub zamieszkuje w miejscukandydowania co najmniej od roku,
  5. nie przekroczył 65 lat.

Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych oraz celów ubezpieczenia i potrzeb osób ubezpieczonych.

Ławnikami nie mogą być:

1. osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze,
  2. osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego,
  3. funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń,
  4. adwokaci i aplikanci adwokaccy,
  5. radcy prawni i aplikanci radcowscy,
  6. duchowni,
  7. żołnierze w czynnej służbie wojskowej,
  8. funkcjonariusze Służby Więziennej.

Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.

Kadencja ławnika trwa 4 lata - rozpocznie się z dniem 1 stycznia 2004r. i trwać będzie do końca 2007 roku.

W związku z powyższym Rada Gminy Limanowa zwraca się z prośbą do uprawnionych podmiotów o zgłaszanie kandydatów na ławników.

Przewodniczący Rady Gminy
Józef Oleksy

Rada Gminy Limanowa najpóźniej do końca października dokona wyboru:

2. do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu - 1 ławnika.

Ławnikiem może być wybrany ten, kto:

2. jest nieskazitelnego charakteru,
  3. ukończył 30 lat,
  4. jest zatrudniony lub zamieszkuje w miejscukandydowania co najmniej od roku,
  5. nie przekroczył 65 lat.

Ławnikami nie mogą być:

1. osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze,
  4. adwokaci i aplikanci adwokaccy,
  5. radcy prawni i aplikanci radcowscy,
  6. duchowni,
  7. żołnierze w czynnej służbie wojskowej,
  8. funkcjonariusze Służby Więziennej.

Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.

Przewodniczący Rady Gminy
Józef Oleksy